ЗНО і медпослуги за рахунок бюджету: Головні нововведення 2020-го

Повідомляє ustymenkooleh.patrioty.org.ua 02.01.2020 17:17

ЗНО і медпослуги за рахунок бюджету: Головні нововведення 2020-го

Фото з мережі Інтернет

У 2020 році вперше українські виші для вступників на бакалаврат прийматимуть сертифікати ЗНО трирічної давності: за 2017-2020 роки. Виняток становить іноземна мова, результати оцінювання за яким будуть дійсні тільки з 2018 року.

Цього року електронні заяви зможуть подавати не тільки випускники шкіл, а й вступники до магістратури.

Поріг для вступу буде не нижче 125 балів. На деякі спеціальності ( «Публічне управління та адміністрування», «Право», «Міжнародні відносини») його підвищать з 130 (як в попередньому році) до 140 балів.

Зміни в законодавстві про вищу освіту передбачають скасування дипломів державного зразка - тепер кожен вуз буде затверджувати власні зразки дипломів. Однак освітні програми все ж повинні бути акредитовані Нацагентством забезпечення якості освіти, іноземними агенціями із забезпечення якості або залученими ними незалежними акредитаційними установами.

Також МОН обіцяє змінити підхід до розподілу бюджетних коштів між вузами: фінансування буде залежати не тільки від кількості студентів, а й від якості наданої ними освіти, міжнародного рейтингу, залучення університетами альтернативних джерел фінансування та ін. Вузи отримають більше автономії: вони самі будуть визначати кількість необхідних викладачів і їх зарплати. Зате міністерство встановить мінімальну собівартість навчання за контрактом, щоб навчальні заклади не демпінгували, занижуючи вартість контрактного навчання і компенсуючи її бюджетними коштами.

З січня 2020 контракти з ректорами будуть укладатися за новими правилами, вказуючи ключові показники ефективності, яких керівники вузів повинні будуть досягти у встановлені терміни. У той же час ректорам нададуть право самостійно (за результатами конкурсів) призначати своїх заступників і керівництво інститутів і факультетів.

З 1 січня в Україні повинна була стартувати програма медичних гарантій. Однак її відстрочили на 1 квітня. Буде встановлено перелік послуг, гарантованих державою безкоштовно, для всіх видів допомоги: первинної, екстреної, паліативної, спеціалізованої, високоспеціалізованої, реімбурсації ліків і медичної реабілітації. Зокрема, це обстеження для виявлення онкозахворювань, хіміо- і радіотерапія, хірургія, психіатрична і наркологічна допомога в стаціонарі, допомога при пологах, інфарктах та інсультах, консультації у фахівців та ін.

Якщо ці послуги будуть рекомендовані лікарями первинної допомоги - сімейними, педіатрами, терапевтами, їх оплатить Національна служба здоров'я України (НСЗУ). Однак медустанови, які будуть отримувати за це гроші, повинні будуть довести, що зазначені послуги ними дійсно надаються і для цього у них є необхідні фахівці та обладнання. У той же час медустанови зможуть більш вільно розпоряджатися отриманими коштами.

З 1 січня набуває чинності новий Закон «Про соціальні послуги». Він розширює кількість громадян, які мають право на отримання цих послуг, мета яких - подолання складних життєвих обставин. Крім того, новим законом встановлюється мета профілактики цих обставин, а також їх мінімізації. Зокрема, до таких людей віднесли внутрішньо переміщених осіб.

Затверджено список осіб, які мають право на отримання повного спектру таких послуг за рахунок бюджету: постраждалі від торгівлі людьми, сімейного насильства або насильства за статевою ознакою, діти-інваліди, сироти, позбавлені батьківського піклування, дитячі будинки сімейного типу, патронатні сім'ї, малозабезпечені та ін. Ті, хто не увійшли до цього списку, безкоштовно отримають лише інформаційні послуги.


Опубліковано : 02.01.2020 17:17

Новини Бізнес Компаньйон

Новини з тернопільщини

Комфорт Гурман